Květen 2022

Hmyz na louce

Tento týden nás všemi aktivitami provází hmyz. Hmyz kreslíme, o hmyzu zpíváme, s hmyzem počítáme, hmyz zkoumáme a pozorujeme.

Děti s oblibou používají zvětšovací lupy a prohlížejí si detaily mravenečků, včel nebo mouchy.

         Další foto na:https://www.msadamusova.cz/jablicko-fotogalerie/hmyz-na-louce/

 

Planetárium a Lesopark

 Hned začátkem května třída Rybička poprvé navštívila ostravské Planetárium a shlédla kromě komentované noční oblohy, také pořad „Červená karkulka a babiččin dalekohled“. Potom se děti nasvačily a vyrazily na procházku do porubského lesoparku, kde pozorovaly hmyz, broučky a mravence a stavěly jim domečky.

https://www.msadamusova.cz/rybicka-fotogalerie/planetarium-ostrava-porubsky-lesopark/

    

 

 

 

 

 

 

 

Duben 2022

Jablíčko slaví Den Země

     Tento týden se ve třídě Jablíčko věnujeme tématu Den Země. Povídáme si s dětmi, co můžeme pro naši přírodu udělat a zároveň, čím jí jako lidé škodíme. Vyráběli jsme společně recyklovaný papír a z něj přáníčko pro naši Zemi.

     K tomuto tématu se nám krásně hodí prvky NTC systému z Mensy – koulení míče a rotace kolem vlastní osy, čímž napodobujeme s dětmi pohyby naší planety.

Březen 2022

Barevné kamínky v Jablíčku

Tento měsíc jsme do školky dostali novou pomůcku k projektu Mensa. Jde o duhové kamínky, které rozvíjí fantazii, představivost, zrakové vnímaní apod.

Děti je mohou třídit podle tvaru, barvy či velikosti nebo s nimi plnit různé úkoly podle přiložených kartiček.

U dětí v jablíčku měli kamínky úspěch a děti zvládly i poměrně náročné úkoly. Krom poznávání barviček a třídění kamínku podle zadaných kritérií, zkoušely najít odpovídající kamínek do mozaiky, nebo starší děti vyhledat určené kamínky a postavit podle návodu 3D stavbu.

Více fotografií si můžete prohlédnout na

https://ucitelkaandy.rajce.idnes.cz/Mensa_Barevne_duhove_kaminky/

Kniha je můj kamarád

     V rámci projektu Celé Česko čte dětem si děti vyrobily vlastní třídní knihu pohádek. Každé z dětí nakreslilo vlastní ilustraci své oblíbené pohádkové knihy. Všechny výtvory jsme pak svázali do jedné společné knihy. Desky knihy děti vytvořily z vyřazeného papíru a seznámily se tak recyklací. Procvičily si dějovou posloupnost a využily naplno svou fantazii.

https://martamedvidek.rajce.idnes.cz/Kniha_muj_kamarad/

Leden 2022

Využití pomůcek Mensa na třídě Kvetinka

     https://msadamusovajablicko.rajce.idnes.cz/Nase_hrave_deticky._Mensa./

 

Listopad 2021

Olympiáda pro chytré hlavičky předškoláků

     Začátkem měsíce jsme zahájili mensa olympiádu, tentokrát mezi našimi předškolními třídami.

     Nejprve proběhla třídní kola. Děti jednotlivých tříd soutěžily v šesti disciplínách. V těch prokazovaly nejen svůj logický úsudek, umění kombinovat, dovednost zrakové percepce, svou rychlost, pohotovost, paměť, ale i jemnou motoriku a schopnost porovnávat a třídit.

     Z jednotlivých třídních kol pak vzešel vítěz, který následně reprezentoval svou třídu. Dne 25.listopadu proběhlo v hale školy velké školní finále za podpory a fandění nesoutěžících dětí.

     Celá akce měla skvělou atmosféru a všichni si ji užili. Všechny zúčastněné děti obdržely diplom a vítězové navíc i medaili a drobné věcné ceny.

 

Puzzle mini olympiáda

     Tento měsíc se do aktivit mensy zapojily i naše nejmenší děti. Připravily jsme si pro ně Olympiádu ve skládání puzzle, přizpůsobenou jejich schopnostem. Všechny děti se zapojily s nadšením zcela spontánně. Vítězové z obou našich „malých” tříd pak poměřili své síly. Všichni si vedli skvěle a trochu toho soutěžního ducha si užili. 

Kostra Adama

Tento měsíc si děti ve třídě Medvídek povídaly o lidském těle a podrobně jej zkoumaly prostřednictvím „Adama“. Přiřazovaly kosti lidské kostry na obrys Adama, naučily se některé pojmenovat (lebka, hrudní koš, lýtková kost, stehenní kost, pánev…).

Když se již s kostrou takto seznámily, samostatně si vystřihly jednotlivé kosti a dolepily svého vlastního kostlivce na tmavý papír.

Také si povídaly o tom, jak to chodí u lékaře, ošetřovaly své kamarády či plyšáčky.

Fotografie na:

https://ucitelkazdenka.rajce.idnes.cz/Lidske_telo_l._Kostra_Adam/

Odloučené pracoviště Klegova 4Navštívit stránky