ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

Říjen 2022

Šípkobraní

     Třída Květinka se cestou prožitkového učení vydala dětem zprostředkovat krásu podzimní přírody a ukázat možnosti předcházení nemocem pomocí plodů podzimu. Děti si nasbíraly čerstvé šípky, rozdrtily je v hmoždíři a zanesly do naší kuchyně uvařit. Následně si společně vychutnaly tuto zdravou pochoutku.

Více foto na:

https://www.msadamusova.cz/dracek-fotogalerie/sipkobrani/

 

 „Hrabůvka – místo, kde žiju“

     Děti ze třídy  Květinka se zaměřovaly na orientaci v okolí MŠ – rozvoj orientačního smyslu. Poznávaly významné budovy. Pozorovaly dopravní prostředky a pravidla na blízkém kruhovém objezdu. Určovaly barvy a velikosti domů. Ve třídě jsme z kostek stavěli města a vesnice a podporovali tak kreativitu a představivost dětí. Při této aktivitě jsme také rozlišovali geometrické tvary a vyhledávali je v reálném světě kolem nás. V rámci tohoto projektu jsme také navštívili řemeslnou dílnu v mateřské škole Klegova. Děti si zde ze dřeva vyřezaly svůj dům, který následně vybarvily a vytvořily pak část našeho města při vzájemné spolupráci.

Více foto na:

https://www.msadamusova.cz/dracek-fotogalerie/muj-dum-misto-kde-ziju/

https://www.msadamusova.cz/dracek-fotogalerie/remeslo-ma-zlate-dno/

 

 

Září 2022

Ranní pohybové chvilky v Rybičce

Pravidelně vkládáme do pohybových chvilek otáčení kolem své osy. Cvičení vede ke stimulaci rovnovážných center v mozku a napomáhá vyrovnávat činnost levé a pravé mozkové hemisféry.

 

   

 

Nové herní prvky na zahradě MŠ

Již koncem minulého školního roku si naše školka připravila na zahradě pro děti překvapení. Máme na několika místech na chodníčcích  namalované obrázky, které se dají využít k několika různým hrám. Malé děti si mohou procvičovat barvičky, jiné hrubou motoriku a také představivost.

Dnes si tyto prvky vyzkoušely jak nejmladší děti ze třídy Sluníčko, tak již naši zkušení předškoláci a všem se zábava venku moc líbila.

 

         

 

           

 

ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

 

Květen 2022

 

Hmyz na louce

Tento týden nás všemi aktivitami provází hmyz. Hmyz kreslíme, o hmyzu zpíváme, s hmyzem počítáme, hmyz zkoumáme a pozorujeme.

Děti s oblibou používají zvětšovací lupy a prohlížejí si detaily mravenečků, včel nebo mouchy.

         Další foto na:https://www.msadamusova.cz/jablicko-fotogalerie/hmyz-na-louce/

 

Planetárium a Lesopark

 Hned začátkem května třída Rybička poprvé navštívila ostravské Planetárium a shlédla kromě komentované noční oblohy, také pořad „Červená karkulka a babiččin dalekohled“. Potom se děti nasvačily a vyrazily na procházku do porubského lesoparku, kde pozorovaly hmyz, broučky a mravence a stavěly jim domečky.

https://www.msadamusova.cz/rybicka-fotogalerie/planetarium-ostrava-porubsky-lesopark/

    

 

 

 

 

 

 

 

Duben 2022

Jablíčko slaví Den Země

     Tento týden se ve třídě Jablíčko věnujeme tématu Den Země. Povídáme si s dětmi, co můžeme pro naši přírodu udělat a zároveň, čím jí jako lidé škodíme. Vyráběli jsme společně recyklovaný papír a z něj přáníčko pro naši Zemi.

     K tomuto tématu se nám krásně hodí prvky NTC systému z Mensy – koulení míče a rotace kolem vlastní osy, čímž napodobujeme s dětmi pohyby naší planety.

Březen 2022

Barevné kamínky v Jablíčku

Tento měsíc jsme do školky dostali novou pomůcku k projektu Mensa. Jde o duhové kamínky, které rozvíjí fantazii, představivost, zrakové vnímaní apod.

Děti je mohou třídit podle tvaru, barvy či velikosti nebo s nimi plnit různé úkoly podle přiložených kartiček.

U dětí v jablíčku měli kamínky úspěch a děti zvládly i poměrně náročné úkoly. Krom poznávání barviček a třídění kamínku podle zadaných kritérií, zkoušely najít odpovídající kamínek do mozaiky, nebo starší děti vyhledat určené kamínky a postavit podle návodu 3D stavbu.

Více fotografií si můžete prohlédnout na

https://ucitelkaandy.rajce.idnes.cz/Mensa_Barevne_duhove_kaminky/

Kniha je můj kamarád

     V rámci projektu Celé Česko čte dětem si děti vyrobily vlastní třídní knihu pohádek. Každé z dětí nakreslilo vlastní ilustraci své oblíbené pohádkové knihy. Všechny výtvory jsme pak svázali do jedné společné knihy. Desky knihy děti vytvořily z vyřazeného papíru a seznámily se tak recyklací. Procvičily si dějovou posloupnost a využily naplno svou fantazii.

https://martamedvidek.rajce.idnes.cz/Kniha_muj_kamarad/

Leden 2022

Využití pomůcek Mensa na třídě Kvetinka

     https://msadamusovajablicko.rajce.idnes.cz/Nase_hrave_deticky._Mensa./

 

Listopad 2021

Olympiáda pro chytré hlavičky předškoláků

     Začátkem měsíce jsme zahájili mensa olympiádu, tentokrát mezi našimi předškolními třídami.

     Nejprve proběhla třídní kola. Děti jednotlivých tříd soutěžily v šesti disciplínách. V těch prokazovaly nejen svůj logický úsudek, umění kombinovat, dovednost zrakové percepce, svou rychlost, pohotovost, paměť, ale i jemnou motoriku a schopnost porovnávat a třídit.

     Z jednotlivých třídních kol pak vzešel vítěz, který následně reprezentoval svou třídu. Dne 25.listopadu proběhlo v hale školy velké školní finále za podpory a fandění nesoutěžících dětí.

     Celá akce měla skvělou atmosféru a všichni si ji užili. Všechny zúčastněné děti obdržely diplom a vítězové navíc i medaili a drobné věcné ceny.

 

Puzzle mini olympiáda

     Tento měsíc se do aktivit mensy zapojily i naše nejmenší děti. Připravily jsme si pro ně Olympiádu ve skládání puzzle, přizpůsobenou jejich schopnostem. Všechny děti se zapojily s nadšením zcela spontánně. Vítězové z obou našich „malých” tříd pak poměřili své síly. Všichni si vedli skvěle a trochu toho soutěžního ducha si užili. 

Kostra Adama

Tento měsíc si děti ve třídě Medvídek povídaly o lidském těle a podrobně jej zkoumaly prostřednictvím „Adama“. Přiřazovaly kosti lidské kostry na obrys Adama, naučily se některé pojmenovat (lebka, hrudní koš, lýtková kost, stehenní kost, pánev…).

Když se již s kostrou takto seznámily, samostatně si vystřihly jednotlivé kosti a dolepily svého vlastního kostlivce na tmavý papír.

Také si povídaly o tom, jak to chodí u lékaře, ošetřovaly své kamarády či plyšáčky.

Fotografie na:

https://ucitelkazdenka.rajce.idnes.cz/Lidske_telo_l._Kostra_Adam/

Odloučené pracoviště Klegova 4Navštívit stránky